Scholastic Surf Series

From the blog

Results: SSS Middle School State Championships SCHOLASTIC SURF SERIES MIDDL…

Results: SSS Middle School State Championships

SCHOLASTIC SURF SERIES
MIDDLE SCHOOL STATE CHAMPIONSHIPS
APRIL 18 & 19, 2015 – OCEANSIDE HARBOR SOUTH JETTY
The Scholastic Surf Series a Division of the WSA completed its fifth year of competition Saturday & Sunday with the Middle School State Championships at Oceanside Harbor. Twenty eight (28) Middle School Teams from Santa Cruz to San Diego traveled to Oceanside to compete in some of the best waves of the season in search of a State Championship Title. The weather and sand were hot with kids and parents hopping from tent to tent in search of some shade for those burning feet while out in the water the kids were ripping up the perfect 3 to 4 foot waves only Oceanside South Jetty can provide. Middle school surfing has evolved into a hotbed of rising young talent taking their surfing to the Next Level and it was on display at the SSS State Championships. We wish to thank our sponsors for their support throughout the season and providing prizes and awards for the competitors at the event: Firewire Surfboards, Oceanside Longboard Surfing Club, Sima Corp., Sticky Bumps, SuperBrand Surfboards, Surface Sun Systems, Surfline and the Western Surfing Assoc. (WSA). Awards were given for both Sportsmanship and Scholastic Surfer. We also wish to thank the coaches and parents for supporting our scholastic surfing kids. Listed below are the top 6 middle schools. A complete list of results for all 28 schools will be listed on our website.

Sportsmanship Award presented by SuperBrand Surfboards:
Betsey Lee, Malibu Middle School, Malibu

Scholastic Surfer Award presented by Firewire Surfboards:
Samantha Sibley, Shorecliffs Middle School, San Clemente

High Wave in Finals Award presented by Surface Sun Systems:
Koby Gilchrist, Longboard, Oak Crest Middle School, Encinitas

Individual Results
Boys Shortboard
1. Kade Matson, Shorecliffs
2. Jackson Butler, Oak Crest
3. Ethan Mudge, Shorecliffs
4. Trey Lockhart, Thurston
5. Ryan Martin, Shorecliffs
6. Taj Lindblad, Shorecliffs

Boys Longboard
1. Koby Gilchrist, Oak Crest
2. Ethan Mudge, Shorecliffs
3. Ben Kappes, Niguel Hills
4. Barrett Miller, Shorecliffs
5. Bryce Mattox, Niguel Hills
6. Clay Johnson, Half Moon Bay

Girls Shortboard
1. Samantha Sibley, Shorecliffs
2. Kirra Pinkerton, Shorecliffs
3. Tiare Thompson, Muirlands
4. Sydney Tisdel, Aviara Oaks
5. Joceline Marchand, Oceanside
6. Kelly Smith, Thurston

Girls Longboard
1. Tiare Thompson, Muirlands
2. Liv Stokes, Thurston
3. Betsey Lee, Malibu
4. Maddie Devilbiss, Aviara Oaks
5. Sydney Conway, Paul Revere
6. Lola Fisher, Thurston

Coed Bodyboard
1. Hayden Stein, Niguel Hills
2. Tommy Capps, Valley
3. Logan McLaughlin, Aviara Oaks
4. Anthony Smetona, Shorecliffs
5. Patrick Root, San Elijo
6. Cole Fink, Thurston

Coach’s Shortboard
1. Marc Lindblad, Shorecliffs
2. Adam Stone, Half Moon Bay
3. Scott Overland, Oak Crest
4. Dale Rhodes, Malibu
5. Shawn Butler, Oak Crest
6. Mark Tompkins, San Elijo

Coach’s Longboard
1. Maddie Lomonaco, John Adams
2. Rusty Gibson, Half Moon Bay
3. Mela, Paul Revere
4. Allie Reynolds, Lincoln

Overall Team
1. Shorecliffs, San Clemente – 324
2. Thurston, Laguna Beach – 271
3. Oak Crest, Encinitas – 228
4. Muirlands, La Jolla – 212
5. Niguel Hills, Laguna Niguel – 136
6. Aviara Oaks, Carlsbad – 120
7. Bernice Ayer, San Clemente – 114
8. Half Moon Bay, Santa Cruz – 112
9. Marco Forster, Dana Point – 109
10. Valley, Carlsbad – 106
11. Santa Barbara Jr., Santa Barbara – 105
12. Malibu Middle, Malibu – 79
13. Coronado Middle, Coronado – 77
14. Diegueno, San Diego – 75
15. Santa Fe Christian, Encinitas – 67
16. Don Juan Avila, Capistrano – 59
17. Cabrillo, Ventura – 56
17. Vista Del Mar, San Clemente – 56
19. Earl Warren, San Diego – 54
20. San Elijo, San Marcos – 46
21. Oceanside Middle, Oceanside – 40
22. Correia, San Diego – 35
23. John Adams, Santa Monica – 34
24. Paul Revere, Santa Monica – 24
25. Balboa Middle, Ventura – 17
26. Crane Middle, Santa Barbara – 15
27. Calavera Hills, Carlsbad – 14
28. Lincoln Middle, Santa Monica 10

Boys Shortboard Team
1. Shorecliffs, San Clemente – 190
2. Oak Crest, Encinitas – 153
3. Thurston, Laguna Beach – 143
4. Muirlands, La Jolla – 109
5. Bernice Ayer, San Clemente – 82
6. Niguel Hills, Laguna Niguel – 49
6. Santa Barbara Jr., Santa Barbara – 49
8. Marco Forster, Dana Point – 46
8. Valley, Carlsbad – 46
10. Half Moon Bay, Santa Cruz – 43
11. Aviara Oaks, Carlsbad – 37
12. Coronado Middle, Coronado – 31
13. Cabrillo, Ventura – 30
13. Earl Warren, San Diego – 30
13. Vista Del Mar, San Clemente – 30
16. Don Juan Avila, Capistrano – 25
17. Diegueno, San Diego – 22
17. Santa Fe Christian, Encinitas – 22
19. Oceanside Middle, Oceanside – 21
20. Malibu Middle, Malibu – 19
21. Correia, San Diego – 17
22. Balboa, Ventura – 11
22. Crane, Santa Barbara – 11
24. San Elijo, San Marcos – 9
25. John Adams, Santa Monica – 8
26. Calavera Hills, Carlsbad – 6
27. Lincoln, Santa Monica – 3
27. Paul Revere, Santa Monica – 3

Boys Longboard Team
1. Shorecliffs, San Clemente – 51
2. Niguel Hills, Laguna Niguel – 49
3. Oak Crest, Encinitas – 41
4. Half Moon Bay, Santa Cruz – 30
5. Santa Barbara Jr., Santa Barbara – 27
6. Coronado Middle, Coronado – 24
7. Muirlands, La Jolla – 23
8. Don Juan Avila, Capistrano – 20
8. Marco Forster, Dana Point – 20
10. Valley, Carlsbad – 18
11. Thurston, Laguna Beach – 17
12. Bernice Ayer, San Clemente – 15
13. Santa Fe Christian, Encinitas – 10
14. John Adams, Santa Monica – 9
15. Aviara Oaks, Carlsbad – 8
15. Diegueno, San Diego – 8
15. Earl Warren, San Diego – 8
18. Malibu Middle, Malibu – 5
19. Vista Del Mar, San Clemente – 4
20. Lincoln, Santa Monica – 3
21. San Elijo, San Marcos – 2

Girls Shortboard Team
1. Shorecliffs, San Clemente – 57
2. Thurston, Laguna Beach – 48
3. Muirlands, La Jolla – 35
4. Aviara Oaks, Carlsbad – 26
4. Malibu Middle, Malibu – 26
6. Half Moon Bay, Santa Cruz – 21
7. Cabrillo, Ventura – 20
7. Diegueno – 20
9. Santa Fe Christian, Encinitas – 18
10. Oceanside Middle, Oceanside – 17
11. Earl Warren, San Diego – 16
12. Oak Crest, Encinitas – 13
13. Coronado Middle, Coronado – 11
14. Santa Barbara Jr., Santa Barbara – 10
14. Paul Revere, Santa Monica – 10
16. John Adams, Santa Monica – 8
16. Valley, Carlsbad – 8
16. Vista Del Mar, San Clemente – 8
19. Marco Forster, Dana Point – 7
20. Niguel Hills, Laguna Niguel – 6
21. Bernice Ayer, San Clemente – 3
21. Correia, San Diego – 3
23. San Elijo, San Marcos – 2

Girls Longboard Team
1. Thurston, Laguna Beach – 38
2. Muirlands, La Jolla – 30
3. Malibu Middle, Malibu – 26
4. Aviara Oaks, Carlsbad – 25
5. Marco Forster, Dana Point – 23
6. Paul Revere, Santa Monica – 18
7. Diegueno, San Diego – 17
8. Shorecliffs, San Clemente – 16
9. Vista Del Mar, San Clemente – 14
10. Santa Barbara Jr., Santa Barbara – 13
10. Valley, Carlsbad – 13
12. Coronado Middle, Coronado – 11
12. Half Moon Bay, Santa Cruz – 11
14. John Adams, Santa Monica – 6
14. Oak Crest, Encinitas – 6
16. Santa Fe Christian, Encinitas – 5
17. Bernice Ayer, San Clemente – 4
17. Lincoln, Santa Monica – 4
19. Niguel Hills, Laguna Niguel – 3

Coed Bodyboard Team
1. Shorecliffs, San Clemente – 33
2. Aviara Oaks, Carlsbad – 30
3. Niguel Hills, Laguna Niguel – 26
4. Valley, Carlsbad – 23
5. Muirlands, La Jolla – 21
6. Thurston, Laguna Beach – 18
7. San Elijo, San Marcos – 16
8. Don Juan Avila, Capistrano – 14
9. Marco Forster, Dana Point – 13
10. Santa Fe Christian, Encinitas – 12
11. Diegueno, San Diego – 11
12. Oak Crest, Encinitas – 10
13. Bernice Ayer, San Clemente – 9
14. Calaver Hills, Carlsbad – 8
15. Balboa, Ventura – 6
16. Half Moon Bay, Santa Cruz – 4
16. Malibu Middle, Malibu – 4
18. John Adams, Santa Monica 3
18. Santa Barbara Jr., Santa Monica – 3
20. Cabrillo, Ventura – 2