Scholastic Surf Series

From the blog

Results: SCHOLASTIC SURF SERIES DIVISION 5 HIGH SCHOOL SURFING JANUARY 11, 2015…

Results:
SCHOLASTIC SURF SERIES
DIVISION 5 HIGH SCHOOL SURFING
JANUARY 11, 2015 – LA JOLLA SHORES

San Diego High School Division 5 completed their third event of the season in 2 to 3 foot waves. Conditions were dripping wet for most of the day but the surf stayed glassy throughout the whole event.

Team Results Division 5
High Tech 47 def Granite Hills 40
St. Augustine/Our Lady of Peace 49 def La Jolla Country Day 44
Steele Canyon 49 def Rancho Bernardo 30
Serra 44 Tie Eastlake 44
Sage Creek 43 def Francis Parker 29
Fallbrook 45 def Mission Hills 38
Waldorf San Diego 41 def Army Navy Academy 31
Classical Academy Bye Win

Individual Results
Mens Shortboard
1. Noah Jackson, High Tech
2. Cole Harmening, Classical Academy
3. Matt Mindel, La Jolla Country Day
4. Cole Hurst, High Tech
5. Carter Faucher, St. Augustine
6. Drake Mason, Waldorf SD
Mens Longboard
1. Riley Brandelius, Granite Hills
2. J T Dunn, Serra
3. Ryan Irving, Francis Parker
4. Christian Humphries, Serra
5. Trent Smith, Waldorf SD
6. Drake Mason, Waldorf SD
Womens Shortboard
1. Avery Johnson, Sage Creek
2. Coral McDuffee, Army Navy Academy
3. Ella Frazee, Waldorf SD
4. Kristen Rosier, Steele Canyon
5. Mikayla Williamson, Granite Hills
6. Katherine Fandy, Sage Creek

Womens Longboard
1. Coral McDuffee, Army Navy Academy
2. Jennifer Irving, Francis Parker
3. Avery Johnson, Sage Creek
4. Mikayla Williamson, Granite Hills
5. Ella Frazee, Waldorf SD
6. Cheyenne Kahlick, Granite Hills
Bodyboard
1. Ian Phelps, Sage Creek
2. Jacob Champlin, Classical Academy
3. Ryan Hurst, High Tech
4. Alex Heyman, La Jolla Country Day
5. Noah Ross, Army Navy Academy
6. Ely Lerum, Serra


San Diego High School Division 5
Results:
SCHOLASTIC SURF SERIES
DIVISION 5 HIGH SCHOOL SURFING
JANUARY 11, 2015 – LA JOLLA SHORES

San Diego High School Division 5 completed their third event of the season in 2 to 3 foot waves. Conditions were dripping wet for most of the day but the surf stayed glassy throughout the whole event.

Team Results Division 5
High Tech 47 def Granite Hills 40
St. Augustine/Our Lady of Peace 49 def La Jolla Country Day 44
Steele Canyon 49 def Rancho Bernardo 30
Serra 44 Tie Eastlake 44
Sage Creek 43 def Francis Parker 29
Fallbrook 45 def Mission Hills 38
Waldorf San Diego 41 def Army Navy Academy 31
Classical Academy Bye Win

Individual Results
Mens Shortboard
1. Noah Jackson, High Tech
2. Cole Harmening, Classical Academy
3. Matt Mindel, La Jolla Country Day
4. Cole Hurst, High Tech
5. Carter Faucher, St. Augustine
6. Drake Mason, Waldorf SD
Mens Longboard
1. Riley Brandelius, Granite Hills
2. J T Dunn, Serra
3. Ryan Irving, Francis Parker
4. Christian Humphries, Serra
5. Trent Smith, Waldorf SD
6. Drake Mason, Waldorf SD
Womens Shortboard
1. Avery Johnson, Sage Creek
2. Coral McDuffee, Army Navy Academy
3. Ella Frazee, Waldorf SD
4. Kristen Rosier, Steele Canyon
5. Mikayla Williamson, Granite Hills
6. Katherine Fandy, Sage Creek

Womens Longboard
1. Coral McDuffee, Army Navy Academy
2. Jennifer Irving, Francis Parker
3. Avery Johnson, Sage Creek
4. Mikayla Williamson, Granite Hills
5. Ella Frazee, Waldorf SD
6. Cheyenne Kahlick, Granite Hills
Bodyboard
1. Ian Phelps, Sage Creek
2. Jacob Champlin, Classical Academy
3. Ryan Hurst, High Tech
4. Alex Heyman, La Jolla Country Day
5. Noah Ross, Army Navy Academy
6. Ely Lerum, Serra