Scholastic Surf Series

From the blog

High School State Surfing Championships Results

Photo: Crummer

The High School State Championships took place over three days of competition, with participation from over 24 high schools from San Diego to Santa Barbara. What a great way to finish up the high school series with good surf and glassy conditions throughout most of the event. Surf ranged from 2-to 4-feet on Saturday & 2-to 3-feet on Sunday and Monday.

Throughout the event we saw outstanding performances from San Clemente High School, taking four out of the
five divisions and winning the best overall team for Section A high schools (coastal). Aliso Niguel took the overall honors in Section B schools (inland).

The most exciting division took place in the Section A Mens Shortboard with San Clemente edging out Carlsbad by one point. In Section B, the upset was in Men’s Shortboard with Bishops defeating the number one seed Aliso Niguel. The grand finale of the SSS season will take place when the Middle School State Surfing Championships coincides on May 19 & 20, 2012 at Oceanside Harbor.

We wish to thank our many sponsors for their support of the Scholastic Surf Series: SUPERbrand Surfboards, Vitamin Water, Body Glove Wetsuits, The WaveHouse, Ransom Surf Wax, Transworld Magazine, SIMA Corp., Sea Sister.com, and Standard Graphics.

For more information on the Scholastic Surf Series contact Sue Lister, Administrative Director, at 760-518-2727. Or Carolyn Krammer, Competition Director, at 760-439-0863.
Section A Team

Mens Shortboard
1. San Clemente
2. Carlsbad
3. Point Loma
3. San Dieguito
5. Dana Hills
5. Dos Pueblos
5. Edison
5. La Costa Canyon
9. Canyon Crest Academy
9. Malibu
9. Santa Barbara
9. Ventura

Mens Longboard
1. San Clemente
2. Point Loma
3. Edison
3. Santa Barbara
5. Carlsbad
5. Dana Hills
5. Dos Pueblos
5. San Dieguito
9. Canyon Crest Academy
9. La Costa Canyon
9. Malibu
9. Ventura

Womens Shortboard
1. Dana Hills
2. San Clemente
3. Malibu
3. San Dieguito
5. Canyon Crest Academy
5. La Costa Canyon
5. Santa Barbara
5. Ventura
9. Carlsbad
9. Point Loma

Womens Longboard
1. San Clemente
2. Dana Hills
3. San Dieguito
3. Santa Barbara
5. Canyon Crest Academy
5. Malibu
5. Point Loma
5. Ventura
9. Carlsbad
9. La Costa Canyon

Coed Bodyboard
1. San Clemente
2. Edison
3. Dana Hills
3. La Costa Canyon
5. Carlsbad
5. Malibu
5. San Dieguito
5. Ventura
9. Canyon Crest Academy
9. Dos Pueblos
9. Point Loma
9. Santa Barbara

Section B Team

Mens Shortboard
1. Bishop’s Academy
2. Aliso Niguel
3. San Juan Hills
3. University City
5. Capistrano Valley
5. Los Alamitos
5. Rancho Buena Vista
5. Thousand Oaks
9. Cathedral Catholic
9. Tesoro
9. Vista
9. Woodrow Wilson

Mens Longboard
1. San Juan Hills
2. Raancho Buena Vista
3. Los Alamitos
3. Woodrow Wilson
5. Bishop’s Academy
5. Cathedral Catholic
5. Thousand Oaks
5. University City
9. Aliso Niguel
9. Capistrano Valley
9. Tesoro

Womens Shortboard
1. Thousand Oaks
2. Vista
3. Aliso Niguel
3. San Juan Hills
5. Bishop’s Academy
5. Los Alamitos
5. Rancho Buena Vista
5. Woodrow Wilson
9. Capistrano Valley
9. Tesoro
9. University City

Womens Longboard
1. Rancho Buena Vista
2. Thousand Oaks
3. Tesoro
3. University City
5. Aliso Niguel
5. Bishop’s Academy
5. San Juan Hills
5. Woodrow Wilson
9. Capistrano Valley
9. Los Alamitos

Coed Bodyboard
1. Aliso Niguel
2. San Juan Hills
3. Capistrano Valley
3. University City
5. Los Alamitos
5. Tesoro
5. Thousand Oaks
5. Woodrow Wilson
9. Bishop’s Academy
9. Rancho Buena Vista

Individual Results Sportsmanship Award
Hannah Van Veen, San Dieguito

Mens Shortboard
1. Joe Diamond, Point Loma
2. Cody Sherman, Point Loma
3. Zack Emge, Francis Parker
4. Joel Peek, Horizon
5. Vinny Leonelli, Dos Pueblos
6. Cody Clemens, La Costa Canyon

Mens Longboard
1. Noah Cardoza, San Juan Hills
2. Ben Cardoza, San Juan Hills
3. David Arganda, Carlsbad
4. Lucas Foster, San Dieguito
5. Evan Trauntvein, Santa Barbara
6. Kyle Perez, Dana Hills

Womens Shortboard
1. Danielle Wyman, Dana Hills
2. Samantha Lamirand, San Dieguito
3. Sarah Locke, Carlsbad
4. Avalon Johnson, Classical Academy
5. Frankie Seely, Malibu
6. Lulu Erkeneff, Dana Hills

Womens Longboard
1. Makala Smith, Dana Hills
2. Lulu Erkeneff, Dana Hills
3. Sarah Schwab, San Dieguito
4. Stephanie Schechter, Canyon Crest
5. Frankie Seely, Malibu
6. Allyson Heinemeyer, Dana Hills

Coed Bodyboard
1. Sean McElroy, Carlsbad
2. Sean Deverain, Tesoro
3. Gwyn Bateman, San Jaun Hills
4. Omid Moraeji, Aliso Niguel
5. Nick Allaire, Tesoro
6. Cole Sullivan, Aliso Niguel

Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer
Photo: Crummer