Home » Contest Schedule & Results » Oceanside Pier South – Feb 25, 2017

It was nice to see so many smiling faces on Saturday morning with the kids eager to get into competition mode.  After two cancellations and with only one competition so far this season we were all eager to finally get this division under way.  Wasting no time, Shorecliffs was back on top with 6 boys shortboard in the final and taking the win in all divisions except Girls Shortboard which was Cascia Collings (Marco Forster) and Bodyboard Seth Lyon (Niguel Hills).  Kai McPhillips (Shorecliffs) was the outstanding surfer of the event taking the win in both Boys Shortboard and Boys Longboard.  Taylor Stacy (Shorecliffs) took the win in Girls Longboard.  In Division 2 it was Shorecliffs taking 1st in all divisions.  Boys Shortboard, Ryder Salberg; Boys Longboard, Tommy Coleman; Girls Shortboard, Julia Guild; Girls Longboard, Ragan Berg.

Team Results – Middle School Division 1

  1. Shorecliffs 285
  2. Marco Forster 171.5
  3. Bernice Ayer  156.5
  4. Niguel Hills 67.5
  5. Don Juan Avila 63
  6. Vista Del Mar 48.5

Individual Results –  Middle School Division 1

Boys Shortboard

  1. Kai McPhillips, Shorecliffs
  2. Brayden Burch, Shorecliffs
  3. Dane Matson, Shorecliffs
  4. Liam Mateer, Shorecliffs
  5. Myles Biggs, Shorecliffs
  6. Raiki Nishida, Shorecliffs

Boys Longboard

  1. Kai McPhillips, Shorecliffs
  2. Aidan Sautner, Shorecliffs
  3. Nicolas Lewotsky, Marco Forster
  4. Keaton Rose, Bernice Ayer
  5. Griffin Glenn, Bernice Ayer
  6. Michael Lewis, Marco Forster

Girls Shortboard

  1. Cascia Collings, Marco Forster
  2. Elle Emery, Marco Forster
  3. Reese Hartnett, Shorecliffs
  4. Sierra Downer, Shorecliffs
  5. Makayla Moss, Shorecliffs
  6. Kaia Siegel, Bernice Ayer

Girls Longboard

  1. Taylor Stacy, Shorecliffs
  2. Naomi Valdez, Marco Forster
  3. Carolyn Sachse, Shorecliffs
  4. Alexandria Higginson, Bernice Ayer
  5. Eva Levy, Marco Forster
  6. Camryn Moscato, Niguel Hills

Coed Bodyboard

  1. Seth Lyon, Niguel Hills
  2. Bane Corbett, Shorecliffs
  3. Luke Blackwill, Bernice Ayer
  4. Calan Emery, Marco Forster
  5. Chris Earley, Don Juan Avila
  6. Liam Mateer, Shorecliffs

Team Results – Middle School Division 2

  1. Shorecliffs 133
  2. Bernice Ayer 55
  3. Dana Point 38
  4. Discovery Prep 8

Individual Results  –  Middle School Division 2

Boys Shortboard

  1. Ryder Salberg, Shorecliffs
  2. Gavin Wilchek, Shorecliffs
  3. Dax McPhillips, Shorecliffs
  4. Cooper Rivas, Shorecliffs
  5. Trent Stacy, Bernice Ayer
  6. Tyler Vesque, Shorecliffs

Boys Longboard

  1. Tommy Coleman, Shorecliffs
  2. Rhyn Chambers, Shorecliffs
  3. Dax McPhillipa, Shorecliffs
  4. Matthew Masey, Dana Point
  5. Matthew O’Connor, Dana Point
  6. Colin Whalen, Bernice Ayer

Girls Shortboard

  1. Julia Guild, Shorecliffs
  2. Nicole Economos, Shorecliffs
  3. Reese Dewey, Shorecliffs
  4. Cora Nordheim, Dana Point
  5. Kaili Arnston, Bernice Ayer
  6. Kirra Stacy, Bernice Ayer

Girls Longboard

  1. Ragan Berg, Shorecliffs
  2. Kaili Arnston, Bernice Ayer
  3. Cora Nordheim, Dana Point

Google Map here

.
Directions:
From the 5 freeway exit Mission Ave. toward Downtown (west). Turn left at N. Pacific St. Take the first right onto 1st St/Seagaze Dr. Turn right at The Strand N.

Parking: Pay lots are located both south and north of the pier.